
JAK POBIERA SIĘ OSOCZE?
Zabieg pobierania osocza trwa około 30-40 minut. Wykonuje się go metodą plazmaferezy, czyli filtrowania krwi i dzielenia na osocze i resztę składników, które są z powrotem przetaczane do żyły. Podczas jednego zabiegu pobiera się 600-650 ml osocza.
W przypadku ozdrowieńca najkorzystniejsze jest trzykrotne pobranie po 600 ml osocza w tygodniowych odstępach czasu. Jest to jednak uzależnione od ilości przeciwciał. Jeśli zbadanych przeciwciał jest dużo, dawca zostanie zaproszony telefonicznie na kolejne pobranie. Natomiast jeśli z jakiś przyczyn nie można pobrać osocza w taki sposób, można pobrać 450 ml krwi pełniej, z której zostanie otrzymane 220-230 ml osocza.
Pobieranie osocza jest bezbolesne i całkowicie bezpieczne.
KIM JEST OZDROWIENIEC I KTO MOŻE ODDAĆ OSOCZE?
Ozdrowieńcem jest:
- osoba u której wykryto wcześniej obecność wirusa SARS-CoV-2 za pomocą badania PCR (i mogła przebyć chorobę bezobjawowo lub objawowo o różnym stopniu nasilenia)
- osoba która nie miała wcześniej stwierdzonego zakażenia ale obecnie w jej krwi są wykrywane przeciwciała przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 w klasie IgG (metodą ilościową)
Dawcą osocza może być osoba:
-
w wieku od 18 do 65 lat, które przeszły zakażenie wirusem SARS-CoV-2,
- o wadze min. 50kg,
-
po wyzdrowieniu, u których minęło co najmniej 28 dni od ustąpienia objawów lub 18 dni od zakończenia izolacji,
-
po spełnieniu podstawowych kryteriów kwalifikacji dla dawców krwi, które określa Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 11 września 2017 r. w sprawie warunków pobierania krwi od kandydatów na dawców krwi i dawców krwi (Dz. U. z 2017 poz. 1741).
JAK DZIAŁA TERAPIA OSOCZEM?
Pobrane osocze jest poddawane procedurze redukcji patogenów, następnie dzielone na dawki wielkości 100-250 ml i zamrażane. W zależności od zawartości w osoczu przeciwciał neutralizujących wirusa, osobom chorym na COVID-19 przetacza się 200-400 ml osocza.
Przeciwciała zawarte w osoczu przetoczonym do organizmu pacjenta tłumią wirusa SARS-CoV-2 (który wywołuje chorobę COVID-19). Organizm chorych osób bardzo często nie jest w stanie lub zbyt wolno wytwarza własnych przeciwciał. W takiej sytuacji dzięki podanie gotowych przeciwciał jest w stanie przyśpieszyć reakcje obronne organizmu przeciwko wirusowi.
JAKIE MASKI WYBRAĆ?
Niezależnie czy jest się ozdrowieńcem czy nie zachorowanie na koronawirusa jest możliwe. W ramach ochrony należy stosować profesjonalne maski medyczne z jak najwyższą skutecznością. Najlepiej sprawdzą się maski FFP2, FFP3, KN95, a także maski neoprenowe, antysmogowe. Wyposażone są one w filtr wymienny hepa z węglem aktywnym o klasie N99. Doskonale sprawdzi się w obecnej sytuacji.