POWRÓT DO SZKOŁY

POWRÓT DO SZKOŁY

W dalszym ciągu sytuacja pandemiczna nie jest opanowana. Nikt nie wie jak się ona potoczy i czy czeka nas kolejna fala zachorowań. W takiej sytuacji nie wiadomo również czy dzieci przejdą w tym roku na nauczanie zdalne bądź hybrydowe. Wszystko zależy od rozwoju pandemii. 

 

Jakie zasady bezpieczeństwa będą panować w szkołach?

W każdej szkole nieco inne... Decyzję o funkcjonowaniu szkoły w tym temacie podejmuje dyrektor placówki. To jego obowiązkiem jest rozeznanie się w sytuacji lokalnej (miejscowości w jakiej znajduje się szkoła), liczebności klas i przestrzeni do nauki. Następnie dyrektor ma za zadanie wprowadzić reguły, które zapewnią jak największe bezpieczeństwo uczniom i nauczycielom oraz zapobiegną rozprzestrzenianiu się koronawirusa między nimi.

Również decyzja o noszeniu maseczek zależy od osoby zarządzającej. Zasady uregulowane w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 6 maja 2021r. dotyczące nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii osobami zwolnionymi z noszenia maseczek ochronnych są m.in. dzieci do piątego roku życia, a także uczniowie szkół, dzieci objęte wychowaniem przedszkolnym oraz osoby zatrudnione w przedszkolu, szkole lub placówce oświatowej. Zasady te może jednak zmienić kierujący placówką. 

Zgodnie z zaleceniami ministerstwa i sanepidu rodzice mają obowiązek zaopatrzyć dziecko w maseczki przeciwwirusowe. Natomiast praca szkoły czy innej placówki wychowawczo-opiekuńczej powinna zostać zorganizowana w taki sposób aby zachować dystans pomiędzy osobami znajdującymi się w budynku oraz nie pozwolić na gromadzenie się osób w jednym miejscu. Kiedy jednak zachowanie tych zasad nie jest możliwe, należy wydać polecenie stosowania maseczek. 

Oczywiście do szkoły może uczęszczać tylko uczeń, który nie posiada żadnych objawów chorobowych mogących wskazywać infekcję dróg oddechowych dziecka. Zdrowi muszą być także rodzice odprowadzający dziecko. Obecnie najczęściej rodzice mają prawo wstępu tylko do określonej części budynku lub tylko na zewnętrzny teren szkoły. W razie wejścia do szkoły opiekun ma obowiązek zasłonić nos i usta odpowiednią maską najlepiej FFP2, FFP3, KN95 lub wielorazową wykonaną z neoprenu z wymiennymi filtrami węglowymi klasy N99. Ma obowiązek również zachować dystans minimum 1,5 metra od pracowników placówki. Ważną informacją jest także to, że dziecko nie może zostać odprowadzone przed dwoje opiekunów, a tylko i wyłącznie przez jednego z nich. 

Zaleca się zaopatrzenie szkół i przedszkoli w termometry bezdotykowe. Nie zostało wprowadzone takie ścisłe rozporządzenie natomiast może tak się stać podczas rozwoju pandemii. Taki termometr jest także przydatny podczas zaobserwowania niepokojących objawów chorobowych u dziecka. MEiN wskazuje, że gorączką jest temperatura ciała wynosząca 38 stopni Celcjusza oraz wyższa. Dziecko z taką temperaturą nie może uczestniczyć w zajęciach i przebywać wśród rówieśników. W takim wypadku szkoła ma obowiązek jak najszybciej poinformować rodziców o zaistniałej sytuacji, a rodzic ma obowiązek czym prędzej dziecko odebrać. 

 

Podsumowując, to na barkach dyrektora ciąży odpowiedzialność organizacji pracy szkoły podczas pandemii oraz zapewnienia wszystkim osobom znajdującym się w placówce bezpieczeństwa. Zasady mogą się różnić między szkołami i przedszkolami dlatego o szczegółowe informacje należy pytać pracowników. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium