Kiedy stosować maski FFP3 a kiedy maski FFP2?

Obydwa typy różnią się przede wszystkim poziomem efektywności filtracji, należy jednak pamiętać, że w każdym przypadku jest on znacznie wyższy od jednorazowych wyrobów chirurgicznych oraz tych przeznaczonych do użytku wielokrotnego, produkowanych np. bawełny. Maski FFP2 zatrzymują minimum 94% lotnych cząstek we wdychanym powietrzu, podczas gdy FFP3 mogą się poszczycić jeszcze wyższą efektywnością filtracji – minimum 99%. Pierwsze z nich doskonale sprawdzą się dzięki temu przy codziennym użytkowaniu, chroniąc użytkownika w transporcie publicznym, sklepach itp. przed transmisją wirusów, drugie natomiast rekomendowane są głównie dla personelu medycznego, który w swojej pracy narażony jest na kontakt z chorymi.

Maski FFP2 i FFP3 – różnice w zastosowaniu

Produkty o niższym poziomie efektywności filtracji stosuje się nie tylko w profilaktyce przeciwwirusowej, lecz również w przemyśle - wszędzie tam, gdzie wymagana jest ochrona pracownika przed toksycznym pyłem, niebezpiecznym dla zdrowia dymem, aerozolami i oparami emitowanymi podczas procesów produkcyjnych. Pozwalają także zabezpieczyć drogi oddechowe użytkownika przed smogiem, którego zwłaszcza zimą nie brakuje w większych polskich miastach. Koniecznie należy pamiętać, że to właśnie maski FFP2 zalecane są przez Ministerstwo Zdrowia i WHO do ochrony przed zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 w przestrzeni publicznej, a w niektórych krajach, np. w Niemczech, nie wejdziemy bez nich do żadnego sklepu ani restauracji!

Produkty dla lekarzy, pielęgniarek i innych osób szczególnie narażonych na kontakt z chorymi

Maski FFP3 przeznaczone są natomiast do użytku profesjonalnego, przede wszystkim w obszarach, gdzie ryzyko zarażenia jest bardzo wysokie. Wykorzystuje je specjalistyczny personel medyczny mający bezpośredni kontakt z osobami zakażonymi. Mogą być oczywiście stosowane również przez zwykłych użytkowników - poleca się je m.in. osobom narażonym na ciężki przebieg choroby COVID-19, warto jednak zaopatrzyć się wówczas w produkty z zaworem wydechowym zmniejszającym opory oddychania.

W ofercie naszego sklepu internetowego znajdą Państwo maski FFP2 i FFP3 z certyfikatem CE. W sprzedaży dostępne są wyroby przeznaczone zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, a także zapasowe filtry i akcesoria do półmasek FFP3 i FFP2.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium