RODZAJE MASECZEK

RODZAJE MASECZEK

To już ponad rok gdy z powodu pandemii koronawirusa cały kraj oraz większość świata zasłania usta i nos w trosce o zdrowie swoje i osób dookoła. Od długiego już czasu używanie maseczek ochronnych jest obowiązkiem każdego a więc nieodłącznym elementem dnia codziennego. Początkowo maski były dziwnym zjawiskiem w Polsce a także w całym zachodnim kręgu kulturowym. Ta część świata nie była tak przyzwyczajona do tego typu przedmiotu używanego w codziennych sytuacjach jak na przykład kraje Azjatyckie. 

Jak wiadomo walka z COVID-19 przeszła już na poziom szczepień. Mimo to nadal roi spustoszenie i uniemożliwia normalnie żyć i korzystać ze wszystkich części gospodarki jak na przykład restauracji. Z pewnością na zaszczepienie całej populacji będziemy musieli jeszcze długo poczekać. Z tego powodu należy chronić się w inny możliwy i znany już sposób czyli za pomocą specjalistycznych masek medycznych. Są to maski zaopatrzone w filtry co najmniej FFP2 lub KN95. Może nie są one tak estetyczne jak popularne maseczki bawełniane ale z pewnością dużo lepiej chronią a przecież do tego mają nam służyć.

 

 

 

 

 

JAKIE MASKI WYRÓŻNIAMY I CZYM ONE SIĘ RÓŻNIĄ?

 

Maski medyczne posiadają różne oznaczenia. FFP1, FFP2, FFP3, KN95, N99. Różnią się one przede wszystkim skutecznością w ochronie przed wirusem. Skuteczność dla FFP1 wynosi 80%, dla FFP2 / KN95 to już 94%, a dla FFP3 / N99 to aż 99%. Sam skrót FFP pochodzi z języka angielskiego i znaczy ,,filltering face piece'' czyli filtrująca maska na twarz. Z kolei w Stanach Zjednoczonych jest używane oznaczenie z wykorzystaniem litery ,,N''.

 

Efektywność filtra jest ustalania na zasadzie testów. Podane procenty określają ilość cząsteczek zawieszonych w powietrzu o średnicy 0.3 mikrometra lub większej, które są zatrzymywane i nieprzepuszczanie przez filtr.

Podsumowanie skuteczności:

  • FFP1 – co najmniej 80%,

  • FFP2 – co najmniej 94%,

  • N95 – co najmniej 95%,

  • FFP3 oraz N99 – co najmniej 99%.

 

Przy wyborze maski kluczowym jest aby przylegała ona szczelnie do twarzy. Należy zwrócić uwagę aby na linii policzków i żuchwy nie powstały żadne szczeliny którymi mógłby się przedostać wirus. Całość wdychanego powietrza powinna przechodzić przez filtr. Dobrym pomysłem będzie wybór masek zaopatrzonych w zawory które ułatwiają wdychanie powietrza a także pozwalają na odprowadzenie pary wodnej i utrzymanie suchości pod maską.

 

KTÓRĄ MASKĘ OCHRONNĄ WYBRAĆ?

 

Jeśli najważniejsze jest dla Ciebie bezpieczeństwo i najwyższa ochrona zdecydowanie należy wybrać maskę przeciwwirusową z oznaczeniem FFP3 lub N99. Taki produkt zapewni minimum 99% skuteczności w ochronie przed COVID-19 lub innych zanieczyszczeń, pyłów czy drobnoustrojów chorobotwórczych. 

Warto również zainwestować w maskę wielokrotnego użytku z wymiennym filtrem hepa węglowym N99. Jedna maska a może służyć podczas całej pandemii. Należy jedynie pamiętać o odpowiedniej wymianie filtra oraz odkażaniu maseczki.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium